8ος Ετήσιος Διαγωνισμός Δημιουργίας Παιγνιδιών για Ηλεκτρονικούς Υπολογιστές «Λογιπαίγνιον 2016»

logipaignionΤο Τμήμα Πληροφορικής του Πανεπιστημίου Κύπρου (http://www.cs.ucy.ac.cy) ανακοινώνει την προκήρυξη του 8ου Ετήσιου Διαγωνισμού Δημιουργίας Παιγνιδιών για Ηλεκτρονικούς Υπολογιστές - «Λογιπαίγνιον 2016». Ο εν λόγω ετήσιος διαγωνισμός, καλύπτει θέματα που συνδέονται με την Επιστήμη της Πληροφορικής, τα Πολυμέσα και τις Γραφικές Τέχνες.
Ο Διαγωνισμός διοργανώνεται φέτος από το Τμήμα Πληροφορικής του Πανεπιστημίου Κύπρου σε συνεργασία με το Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Ηλεκτρονικών /Υπολογιστών και Πληροφορικής του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου. Ο εν λόγω διαγωνισμός εντάσσεται στο πλαίσιο των προσπαθειών των διοργανωτών για την προώθηση της Επιστήμης της Πληροφορικής, της Κοινωνίας της Πληροφορίας, των Πολυμέσων και του Σχεδιασμού.
Κύριος στόχος του Διαγωνισμού είναι η ενθάρρυνση της εφευρετικότητας, της λογικής σκέψης και της δημιουργικότητας στην Πληροφορική, καθώς και ο σωστός, εύχρηστος και κριτικός σχεδιασμός Πολυμεσικών Εφαρμογών. Επιμέρους στόχοι είναι η ανάπτυξη ικανοτήτων ορθού σχεδιασμού εφαρμογών και η καλλιέργεια της λογικής και αναλυτικής σκέψης στη λύση σύνθετων προβλημάτων. Η δημιουργία παιγνιδιών για ηλεκτρονικούς υπολογιστές συμπεριλαμβάνει τα παραπάνω, καθώς και την ανάγκη για συνεργασία, επικοινωνία και συντονισμό μεταξύ των μελών της ομάδας.
Δικαίωμα συμμετοχής έχουν όλα τα σχολεία Δδευτεροβάθμιας , δημόσιας και ιδιωτικής, εκπαίδευσης, βάσει αναλυτικών κανόνων που βρίσκονται αναρτημένα στην ιστοσελίδα του Διαγωνισμού.
Για το φετινό Διαγωνισμό, τα παιχνίδια πρέπει να έχουν καθαρά εκπαιδευτικό χαρακτήρα στο πλαίσιοα των θεμάτων της χρονιάς, που είναι η ΓΗ και το ΝΕΡΟ.
Σημαντικές ημερομηνίες για το «Λογιπαίγνιον 2016» είναι οι πιο κάτω:
• Εγγραφή: 11/12/15 (Παρασκευή) – ηλεκτρονικά μέσω της ιστοσελίδας του Διαγωνισμού.
• Υποβολή: 08/04/16 (Παρασκευή) – ηλεκτρονικά μέσω της ιστοσελίδας του Διαγωνισμού.
• Πρόκριση: 22/04/16 (Παρασκευή) – ειδοποίηση μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
• Διαγωνισμός: 14/05/16 (Σάββατο) – θα διεξαχθεί στο Πανεπιστήμιο Κύπρου.
Περισσότερες πληροφορίες και στοιχεία επικοινωνίας βρίσκονται αναρτημένα στην ιστοσελίδα του Διαγωνισμού http://logipaignion.cs.ucy.ac.cy/