Παγκύπριες 2019 - Το Τμήμα Πληροφορικής του Πανεπιστημίου Κύπρου για τρίτη συνεχόμενη χρονιά διατηρεί την πρωτιά, ανάμεσα σε όλα τα προπτυχιακά προγράμματα σπουδών θετικών και εφαρμοσμένων επιστημών και μηχανικής της Κύπρου, σε πρώτες προτιμήσεις υποψηφίω

dream career 1Σύμφωνα με τα στατιστικά στοιχεία που ανακοίνωσε το Υπουργείο Παιδείας και Πολιτισμού για τις Παγκύπριες Εξετάσεις 2019, με αφορμή την έναρξη των Εξετάσεων στις 20 Μάϊου, το προπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών του Τμήματος Πληροφορικής του Πανεπιστημίου Κύπρου, για τρίτη συνεχόμενη χρονιά, διατηρεί την πρώτη θέση σε πρώτες προτιμήσεις υποψηφίων ανάμεσα σε όλα τα προπτυχιακά προγράμματα σπουδών των θετικών και εφαρμοσμένων επιστημών και της μηχανικής της Κύπρου.

Το Τμήμα Πληροφορικής εύχεται ολόψυχα καλή επιτυχία σε όλους τους συμμετέχοντες στις φετινές Παγκύπριες Εξετάσεις και επιπρόσθετα ενημερώνει ότι ενεργώντας στη βάση σχετικών αποφάσεων της Συγκλήτου και του Συμβουλίου του Πανεπιστημίου Κύπρου αποφάσισε όπως απονείμει μια υποτροφία της τάξεως των €3000 σε κάθε ένα από τους πρώτους πέντε (5) σε κατάταξη υποψηφίους που θα λάβουν θέση φοίτησης στο Τμήμα Πληροφορικής στην πρώτη κατανομή θέσεων υπό την προϋπόθεση ότι ο βαθμός πρόσβασης τους θα είναι τουλάχιστο 18.5 και θα φοιτήσουν στο πρόγραμμα σπουδών του Τμήματος.

Ακολουθούν τα σχετικά στατιστικά στοιχεία.

Παγκύπριες Εξετάσεις 2019

Πληροφορική (ΠΚ) 281 570 49.3%